Bókoló billbergia, (másnéven angyal könny, mert a viragból nektár potyog)
A broméliafélék családjába tartozó, nagyon szép szobanövény,
Ideális szobanövény, mivel nem túl sok gondozást, figyelmet igényel.
Szalagszerű, keskeny levelei ezüstös fényű zöldek, szélükön enyhén tüskések.Virágai a levélrózsából emelkednek ki. Rózsaszín fedőlevelekből állnak, melyekből sárga és kék virágzat nyúlik ki. Virágai tél végén, tavasszal nyílnak, és kb. 10-14 napig virítanak. Az a tő, amelyik egyszer virágzott, legtöbbször már sajnos nem fog. Világos, közvetlen napfény nélküli környezetet igényel. A hőmérséklet állandóan kb. 17-18 °C között legyen, de vigyázzunk, hogy ne csökkenjen 10 °C alá. Gyakori öntözés szükséges, kerülni kell azonban, hogy az alátétben víz maradjon, mivel a pangó vizet nem szereti. Lágy vízzel öntözzük. A növény leveleinek a sárgulását sok esetben a tápanyaghiány vagy a közvetlen napfény okozza. Áprilistól szeptemberig hetente egyszer tápoldatozzuk. Nincs szüksége arra, hogy minden évben átültessük, elég 2-3 évente, viszont, ha a cserepet kinövi, akkor helyezzük át laza, jó vízelvezetésű földbe.
Az öntözés ritkításával és a tápoldatozás leállásával hagyjuk pihenni a növényt a téli időszakban.
Szaporítani átültetéskor, a tövek szétválasztásával vagyaz új sarjakról lehetséges. A legjobb, ha tőzeg alapú földbe helyezzük el a növényt.
Bíborlilás szakállorchidea (Tillandsia cyanea)
A szakállorchidea az egzotikus Ananászfélék (másképp: Broméliafélék) családjába tartozik.
Ha rendszeresen permetezzük őket,a broméliák többsége kiváló szobanövény,mert a beltéri körülményeket jól bírja.
A szakállbromélia Ecuador esőerdeinek őshonos növénye, Epifita, azaz más növényeket hasznél fel támasztékul, de ezektől nem von el tépanyagot. A növény kb. 1000 méteres magasságig fordul elő. A fák felső ágain él,ahol meleg van és nagyon sok fényt kap!
Levéltölcsér
Sok broméliaféle a levélrózsa közepében pohérszerű levéltölcsért fejleszt. A levelek felfelé és kifelé görbülnek,így a felfogott esővízet a növény közepéhez vezetik.
A levéltölcsérben a növény vizet tárol, melyet akkor használ fel,ha nincs elég csapadék. A Tillandsia fajok magasan az őserdő talajszintje felett élnek, a nedves földdel soha nem kerülnek kapcsolatba.
Méret és növekedés
Kis termetű növény, legfeljebb 30 cm magasra nő.
Virágzás
Egy évben egyszer, két hónapon át virágzik.5-8 cm hosszú virágszár a levélrózsából nő ki. A fellevelek rózsaszínek, legyezőt formálnak a virágzat 10-15 cm hosszú. A virágok a húsos fellevelek közül bújnak elő. Elnyílásuk után a virágzati tok még díszlik egy ideig, majd kizöldül, később pedig a növény elpusztul.
Ápolás
Fejletlen gyökérrendszere miatt ( a vadonban fákra kapaszkodik vele) kis cserépben is tartható.
Földje legyen morzsalékos,eressze át a vizet.Használjuk tőzeg,lombföld és durva kavics vagy perlit keverékét. Túl sok nedvesség hatására elrothad.
Szaporítás
Sajnos természetes jelenség, hogy a növény virágzás után mindig elpusztul. Ha új növényt akarunk kinevelni,várjuk meg amíg az anyanövény tövénél előtörő apró sarjak megfelelő méretűre növekednek, majd éles késsel válasszuk le őket a tövüknél,az anyanövény szárához minnél közelebb. A hajtásokat ültessük egyenként kisméretű cserépbe, a cserépbe pedig tegyünk megfelelő vízáteresztő képességű virágföldet.
Vásárlás:
A jobb áruházakban általában a nyári vagy az őszi kínálat része.
Általában fiatal növényekhez lehet hozzájutni,amelyek virágzata még nem nyílt ki teljesen.
A növényen ne legyenek rothadó vagy hervadó levelek.
Hónapokon át virágzik. (internet)
Ritától kaptam ezt a szép tillandsiát húsvétra (2024.03.30.) |
Egy régebbi, már elvirágzott szakállbroméliám
Saját tapasztalat:
A Tillandsia különös ciklámen színű murvalevelei közül nagy bíbor lila virágok bújnak ki sorban, egyesével, felfelé haladva. Amikor az utolsó is elvirít a virágzati tok még egy ideig megtartja a színét, majd kizöldül, később pedig elpusztul. Vele együtt az anyatő is meghal, de ezelőtt sarjnövényeket hoz, amelyeket elültetve kb. 3 év alatt újra virágzó növényt nevelhetünk.
Tűző naptól mentes, de napos, világos helyen tartsuk. Talaja legyen jó vízáteresztő képességű, a meszes talajt kerüljük. Mivel gyökereit eredeti élőhelyén csak kapaszkodáshoz használja, a vizet és tápanyagot a levelein keresztül veszi fel, így legjobban a levelek heti három alkalommal történő permetezésével biztosíthatjuk számára a megfelelő vízmennyiséget és páratartalmat, de földjét nedvesen tartva is gondoskodhatunk a pára tartalomról és tápanyagról. A cserép alá tegyünk tálkát, hogy a fölösleges, kifolyt öntözővíz onnan párologjon. Kerüljük a túlöntözést, mert tőrothadást okozhat.
Gondozás:
Fényigény: világos, közvetlen napsütéstől mentes helyet igényel.
Hőigény: a virágoztatáshoz 24 c feletti hőmérsékleten kell tartani,egyéb időszakokban az átlagos hőmérséklet megfelel a növénynek. Télen legalább 16 C-ot biztosítsunk számára.
Vízigény: mérsékelt öntözéssel tartsuk nedvesen a földjét,télen kevesebb vizet kapjon.
Páratartalom: magas páratartalmú levegőt igényel, növényeket gyakran permetezzük vízzel.
Tápanyagigény: négy hetente tápanyag utánpótlást igényel.
Gondozási hibák: kerüljük a túlöntözést, mert rothadást okozhat.
ott a kis sarj
Guzmánia
Télen igazán szépen mutat: ekkor hozza színes felleveleit a tőlevélrózsa közepén. A levelei puhák, fényesek és sima szélűek, elérhetik a 45 cm hosszúságot és a 3 cm szélességet is. A virágzata apró, sárga virágokból áll, amit körbevesznek a narancs vagy vörös színű fellevelek.
Egész évben világos szűrt fényt igényel, ezért óvjuk a közvetlen napsütéstől.
Virágoztatásához magas hőmérséklet, 24 °C szükséges, de a már virágokban álló egyedeknek elég a szobahőmérséklet is.
A földjét tartsuk mindig nedvesen, de ne vizesen, mert a túlöntözés végzetes lehet a növény számára. Két öntözés között hagyjuk a talajt kiszáradni. A központi levélrózsában mindig álljon víz. Ügyeljünk rá, hogy az öntözővíz nem lehet meszes, kemény. Ha a háztartásunkban kemény víz van, akkor öntözzük esővízzel.
Magas páratartalmat igényel, ezért nyáron permetezzük a leveleket. Ugyanakkor a túlzott páratartalom levélfoltosodást okozhat. A leveleken keresztül történő tápanyagfelvétel megszokott ennél a növénynél, ezért rakjunk időnként a permetezőbe oldott műtrágyát.
Forrás: www.edenkert.hu
Nálunk szobanövényként télen virágzik. Tartós virága, a broméliákra gyakran jellemző tüskék hiánya miatt közkedvelt. A növény középpontjában fejlődő virág színes murvalevelei hónapokon keresztül leggyakrabban a vörös szín valamelyik árnyalatában pompáznak. Sötétzöld, ragyogó színű, épszélű levelei is dekoratívak, méretük elérheti a 45 cm hosszúságot és a 3 cm szélességet is. Vannak zöld-fehér levélmintázatot viselő növények is.
Bár nagy odafigyelést igényelnek, de a gondos bánásmódot meghálálják. Hibridjeik már alkalmazkodtak az otthon környezetéhez. Sokuk fényigényes, de a közvetlen napot nem kedvelik. Az árnyékos helyeket jól viselik. A túl magas nappali hőmérsékletet kevésbé tolerálják, éjszaka a 16-20 fok a kedvező számukra. 24 °C körül indulnak virágzásnak. A víz minőségére nagyon érzékenyek. A keményvizet, a sós, alkalikus közeget nem tűrik. Desztillált vagy esővízzel ajánlott öntözni. A vizet a növény közepére öntsük. Tápközegük lehet például savanyú tőzeg és fenyőkéreg 1:1 arányú keveréke. Csak lassan ható műtrágyákat használjunk. Adhatunk a tápközeghez kevés dolomitot is, hogy biztosítsuk a kalcium és magnézium ellátást. Mikroelemet tartalmazó műtrágyákat ne használjunk. A folyékony műtrágyát csak nagyon kis koncentrációban alkalmazzuk.
Forrás: www.terasz.hu
már megjelentek a gyökérsarjak
Astrid pikkelyvirág
elnyílott Astrid pikkelyvirágom |
A PIKKELYVIRÁG KÜLÖNLEGES BROMÉLIAFÉLE, AMELY BARNÁSVÖRÖS, FÉNYES, KERESZTSÁVOS LEVELEIVEL EGÉSZ ÉVBEN DÍSZÍT.
Akkor a legszebb, amikor élénkvörös fellevelű virágszárat fejleszt. Ezek közül a fellevelek közül nőnek ki sárga, tölcsér alakú apró virágai.
A nagylevelű broméliákat nem könnyű virágzásra bírni. Sok idő és kellemes meleg kell hozzá. Ha már semmivel nem érünk célt, akkor az amerikai módszert érdemes kipróbálni: állítsuk a cserepet lezárt műanyag fóliába, és négy napra egy érett almát is tegyünk mellé.
A pikkelyvirág gondozása
Fényigény:
Jól megvilágított helyet igényel, de a közvetlen napsütést nem bírja.
Hőigény:
Virágoztatáshoz magas (24 °C feletti) hőmérsékletre van szükség, de a lévéldísznövényeknek és a virágban állóknak már elég a 16 °C feletti is.
Vízigény:
Nem szabad túlöntözni és biztosítani kell a jó vízelvezetést is. A levélrózsa közepében mindig legyen víz, lehetőleg esővíz. forrás
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése